Kendi Kelebeğini Keşfet Projesi
Yazdır  Resim gizle  Yazıları büyüt  Yazıları küçült

 

KENDİ KELEBEĞİNİ KEŞFET PROJESİ

 

Proje Sahibi ve Koordinatörü

ADANA TOROS DERNEKLERİ FEDERASYONU

 

Proje Ortakları

T.C. SAİMBEYLİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI

T.C. SAİMBEYLİ KAYMAKAMLIĞI

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI 7. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ

 

Saimbeyli yalnızca ilçeye endemik Saimbeyli Mavisi kelebeği yanında 11 nadir olmak üzere yaklaşık 160 kelebek türüyle Türkiye’de özel bir yere sahip durumdadır. KENDİ KELEBEĞİNİ KEŞFET! Projesi ile önemli kelebek alanı Saimbeyli ilçesinin tanıtımı ve buna bağlı olarak ekoturizm faaliyetlerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Proje ile alan kılavuzu eşliğinde ziyaretlere ve gözlemlere açılacak tabiat parkı, gezi/gözlem güzergâhların belirlenerek yerli ve yabancı turistlerin bölgeye çekilmesi, ekoturizm odaklı iş ve işletmelerin kurulması ve yaygınlaşması için bir başlangıç adımı atılmış durumdadır. Kelebek gezi/gözlemciliği ile oluşan cazibeye paralel olarak konaklama tesisleri, rehberlik hizmetleri, hazır gıda ve restoran gibi ağırlama işletmeleri ve hediyelik eşya işletmelerinin gelişmesi ile doğrudan; tarımsal ürün, ulaşım/seyahat ve tanıtım hizmetleri ile dolaylı olarak gelir sağlanacağı beklenmektedir.

 

Doğal olarak tüm bu gelişmelerin yerel ekonomik kalkınma yanında ziyaretçi etkileşimleri ve gelişen altyapıyla kültürel ve kadın istihdamı ile sosyal pozitif etkileri de beklenmektedir. Sonuç olarak tarımsal üretim ve hayvancılıkla doğal yaşam alanlarını tüketen iş ve gelir faaliyetleri yerine doğal yaşam alanlarını koruyarak yöre insanlarına ekoturizme dayalı yeni ekonomik girişimler sağlayacak bir ön adım atmak projemizin temel amacını oluşturmaktadır.

 

Aralık 2015 – Aralık 2016 tarihleri arasında yürütülecek KENDİ KELEBEĞİNİ KEŞFET! Projesi, ADANA TOROS DERNEKLERİ FEDERASYONU tarafından hazırlanmış ve koordine edilmektedir.

 

Proje, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Efes ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Progamı (UNDP) ortaklığı ile yürütülen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Fonu kapsamında desteklenmektedir.