Kendi Kelebeğini Keşfet projesi başladı
Yazdır  Resim gizle  Yazıları büyüt  Yazıları küçült

Kültür ve Turizm Bakanlığı - Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) koordinasyonu ile yürütülen ´Gelecek Turizmde´ STDF kapsamında desteklenen KENDİ KELEBEĞİNİ KEŞFET! ´Saimbeyli´de Biyoçeşitliliğe Dayalı Ekoturizmin Geliştirilmesi´ projesinin ilk toplantısı 30 Aralık 2015 tarihinde İlçe Kaymakamımız Sayın Seda BAŞOĞLU başkanlığında Adana Toros Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mahmut N. DALKIR ve Genel Sekreteri Sayın Abdullah İSPİR,  Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Prof.Dr. Zeynel CEBECİ, Orman Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü Adana Milli Parklar Şube Müdürü Sayın İlhan TAŞ, Saimbeyli Belediye Başkanlığını temsilen Sayın Ali YÜREKLİ´nin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

 

Saimbeyli Türkiye kelebek biyoçeşitliliğinin yaklaşık yarısına ilçe düzeyinde ev sahipliği yapan ender yörelerden birisidir. Ünlü Alman kelebek bilimcisi Wagener´in çalışmalarına göre Türkiye´ deki 10 önemli kelebek biyoçeşitliliği alanı arasında önlerde yer alan Saimbeyli, Birleşik Krallıkların yaklaşık 4 katı, Almanya´nın 2 katı ve İspanya ve İtalya gibi ülkelerde yarışır düzeyde bir kelebek biyo çeşitliliğine sahiptir. Yalnızca ilçeye endemik Saimbeyli Mavisi kelebeği yanında 11 nadir kelebek türü ile de özel bir yere sahiptir. Henüz tam olarak keşfedilmemiş çok zengin flora ve faunası tarihi ve kültürel varlıklarıyla da öne çıkan Saimbeyli´ nin çok yüksek bir eko turizm potansiyeli bulunmaktadır. Bu proje ile Saimbeyli ilçesinin önemli kelebek alanı olarak tanıtılması; Saimbeyli = kelebek algısının oluşturulması ve buna bağlı olarak eko turizme dayalı gelir sağlanması amaçlanmaktadır. Proje ile rehberli ziyaretlere ve gözlemlere açılacak tabiat farkı ve gezi gözlem güzergâhların belirlenerek yerleri ve yabancı turistlerin bölgeye çekilmesi, eko turizm odaklı iş ve işletmelerin kurulması ve yaygınlaşması için bir başlangıç adımı atılmış olacaktır. Kelebek gezi gözlemciliği ile oluşan cazibeye paralel olarak konaklama tesisleri, rehberlik hizmetleri, hazır gıda ve restoran gibi ağırlama işletmeleri ve hediyelik eşya işletmelerinin gelişmesi ile doğrudan; tarımsal ürün, ulaşım, seyahat ve tanıtım hizmetleri ile dolaylı olarak gelir sağlanacağı beklenmektedir. Doğal olarak tüm bu gelişmelerin yerel, ekonomik kalkınma yanında ziyaretçi etkileşimleri ve gelişen alt yapıyla kültürel ve kadın istihdamı ile sosyal  pozitif etkileri de beklenmektedir. 

 

Sonuç olarak tarımsal üretim ve hayvancılıkla doğal yaşam alanlarını tüketen iş ve gelir faaliyetleri yerine doğal yaşam alanlarını koruyarak yöre insanlarına eko turizme dayalı yeni ekonomik girişimler sağlayacak bir ön adım atmak projenin temel amacını oluşturmaktadır. Proje uygulama sahası ilçe merkezi ile ilçenin kuzeyindeki Obrukbaşı Şelaleleri, Saksağan Boğazı, Cöbük Karaçam ormanları ile Avcıpınar, Beypınarı ve civardaki diğer köylerdeki doğal alanlar ve meraları kapsamaktadır.

 

Projenin hem fikir mimarı hem de hazırlayıcısı ve uygulayıcısı olan Adana Toros Dernekleri Federasyonu ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Prof.Dr. Zeynel CEBECİ´ye ve tüm proje ortaklarına İlçe Kaymakamlığı olarak şükranlarımızı sunuyor projenin ilçemize hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Haber:

Saimbeyli Kaymakamlığı web sitesi