Olcay Hocadan Gözlemcilere Tavsiyeler
Yazdır  Resim gizle  Yazıları büyüt  Yazıları küçült

Bu güzel uğraşa gönül veren kıdemli bir üyeniz olarak bazı önerilerim var. İlerde fotoğraflarınız ve gözlemlerinizin sayısı arttığında hangi türü nerede gördüğünüzü anımsamanız zorlaşacak, yeni bir gelişme, yeni bir tür tanımlandığında “ Aaa ben bunu çekmiştim acaba nerede diye” kendinize sorup bulmak için saatler kaybetmemeniz için” önerilerimi dikkate almanızda yarar var.

 

Önerilerim:

 

Kayıtlarınızı mutlaka en az 2 yedekli tutun, (dış bellekler çok ucuzladı) ve aynı yerde tutmayın 2 yedek ve 2 ayrı yer! Biri işyeri, biri ev gibi.

 

Kayıtlarınızı 2 şekilde sınıflandırın: a. Türlere göre,  b.Bölgelere göre. Bilgisayarınıza önce bölge adıyla dosya açarak kaydedin (ama her bir fotoğrafta da bölge adı olsun bunu kaydederken yapabileceğiniz gibi sonradan da yapabilirsiniz) sonra içindekileri türlere göre ayırdığınız bölüme en iyi örneklerini kopyalayarak türler bölümüne yerleştirin.

 

Dosya isimleri verirken mutlaka yer adı dosya adı içinde olsun, biliyorsanız yükseklik bilgisi de orada olsun. Tarih üzerinde çok durmayın EXIF’de bu bilgi var her zaman ona bakabilirsiniz.

 

Türlere ve ailelere göre ayırdığınızda daima bir beklemedekiler dosyası olsun, emin olamadıklarınız orada olsun.

 

Sahaya çıkarken mutlaka yanınıza küçük bir not defteri alın ve gözlem sırasında veya dönerken aralarda oraya küçük notlar alın, hava durumu, gözlediğiniz ve emin olamadığınız, kanatüstü veya kanataltını göremediğiniz türler konusunda kısa notlar yazın. Diğerlerinden belirgin büyüktü, açık maviydi vb.

 

Fotoğraf makinelerine GPS verilerini yükleyen cihazlar var olanağınız varsa onlardan alın. Bu programlar sahada çektiğiniz fotoğraflarla GPS verilerini birleştirip saklamanızı sağlayabiliyor.

 

Görüntü işleme programlarından biri konusunda ustalaşın ben ACDsee’yi kullanıyorum çok pahalı değil, yukarda yazdıklarımı yapabiliyor ama benzerleri de var.

 

Arazide önceliğiniz doğal olarak sizin için yeni olan türler olacak ama mutlaka diğer türlerden de (Yüzlerce kere görmüş olsanız bile) en az bir tanımlama fotoğrafı alın.

 

Makinenizi veya merceğinizi yeni aldıysanız aynı kelebeği (Tercihen bir küçük bir büyük kelebekte) değişik f değerlerinde çekin. Evde bunları izlerken EXIF bilgilerini açın ve makinenizin, ya da merceğinizin hangi f değerlerinde en iyi sonucu verdiğini belirleyin.

 

Arazide gözleme çıkmadan hemen önce makinenizin beyaz ayarının ışık koşullarına uygun ayarlanıp ayarlanmadığını (Beyaz ayarı, günışığı, gölge vb.), ISO ayarının doğru olup olmadığını vb. kontrol edin. Yoksa bizim gibi bazen günışığında tungsten lamba ayarında fotoğraflar çekip üzülürsünüz !!! Ya da pırıl pırıl güneş varken ISO 400-600’de fotoğraf çekip grenlenme sorunuyla karşılaşırsınız. (Gözleminiz günbatımına yakınsa bu ayarı tekrar yükseltmeniz gerekebilir.)

 

Prof.Dr. Olcay Yeğin

AdaMerOs Kelebek Türkiye

28.01.2011

 

Olcay Yeğin Kimdir?

1947 yılında Niğde’de doğan Olcay Yeğin, 1971 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1976’da Hacettepe Çocuk Hastanesi’ndeki eğitimimi tamamlayıp çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan Yeğin, 1973 yılında Gülten Pamir’le evlendi. Bora ve Güneş adında iki oğlu vardır. Karaciğer kanseriyle mücadele eden ’Hocaların Hocası’ Prof. Dr. Olcay Yeğin hocamız tedavi gördüğü hastanede 29 Eylül 2015’te Antalya’da vefat etti.

 

Prof. Dr. Yeğin’in en büyük tutkularının başında ise doğa ve kelebekler geliyordu. Prof. Dr. Yeğin, son 10 yılını, bu hobilerini doyasıya yaşayarak geçirdi. Türkiye kelebek gözlemciliğine büyük hizmetleri geçen, hepimizin bir şeyler öğrendiği bir bilim insanı, bir ağabey, mütevazı bir insandı.  Allah rahmet eylesin.