Saimbeyli Nerededir?
Yazdır  Resim gizle  Yazıları büyüt  Yazıları küçült

  Saimbeyli ilçesi  Adana’nın Toros Dağları kuşağında yer alan küçük bir ilçesidir. Adana’ya 156 km mesafede, kuzeyde Toros Dağları’nın orta kesiminde bulunmaktadır. Adana – Kayseri - Sivas Karayolu (D815) üzerinde bulunan ilçe merkezinin Kayseri’ye uzaklığı ise 103 km’dir.

 

İlçe merkezinin denizden yüksekliği 1050 m ve yüzölçümü 1175 km2 ’dir. Birçok dere ve su kaynağına sahip Saimbeyli’nin önemli akarsuyu Seyhan nehrinin önemli kollarından biri olan Göksu Çayı olup ilçeden geçmektedır. İlçenin  25 mahallesi bulunmakta olup toplam nüfusu 16572’dir. Akdeniz ve İç Anadolu iklim karakterlerinin kesişimi nedeniyle kışları sert ve soğuk, yazları serin ve yağışlı geçmektedir.

 

İlçede başlıca ekonomik etkinlikler tarım, hayvancılık ve orman işçiliğidir. İlçede sanayi tesisi bulunmamaktadır. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, nohut, üzüm, elma, erik, hurma ve son dönemlerde ağırlık kazanan “kiraz” üretimidir. Ancak tarım ve hayvancılık dereler ve Göksu vadisi boyunca tarıma uygun dar alanlarla sınırlı kaldığından gelir düzeyi bakımından Adana’nın en düşük gelirli ilçelerinden biri durumundadır. İlçede orman alanları ve sulak alanları yeni tarımsal alan kazanımı ve hayvan otlatma nedeniyle baskı altındadır. Bununla birlikte Türkiye’nin önemli orman alanları arasında bulunması, zengin flora ve faunası Saimbeyli’yi Türkiye’de çok özel bir yere taşımaktadır. Türkiye faunasında kaydı olduğu bildirilen 412 kelebek türünden yaklaşık yaklaşık 160  türün Saimbeyli’de uçtuğu tahmin edilmektedir. Bunlar arasında Saimbeyli Mavisi (Polyommatus theresiae) türü ilçeye endemiktir

 

Adana ili kelebek tür varlığının çok büyük bir bölümünü yalnızca Saimbeyli’de gözlemek mümkündür. Nitekim ünlü Alman kelebek bilimcisi Wagener’e gore Türkiye’deki 10 önemli kelebek alanından biri olup 11’i nadir olmak üzere yüzlerce kelebek türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Saimbeyli’nin kelebek gözlemciliği eksen olmak üzere ekoturizme dayanan çok önemli bir potansiyeli bulunmaktadır.