Saimbeylide Gezilecek Yerler
Yazdır  Resim gizle  Yazıları büyüt  Yazıları küçült

Hançer Deresi Milli Parkı (Yeniköy YHGS)


Saimbeyli’ye bağlı Yeniköy köyünden ulaşılan Yeniköy Yaban Hayatı Geliştirme Sahası Adana – Kahramanmaraş il sınırı boyunca uzanan görülmeye değer bir gezi-gözlem sahasıdır.

 

 

Obruk Şelalesi


İlçe merkezine 5,5 km. uzaklıktadır. Ana yoldan sapılan stabilize bir yolda yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuktan sonra ulaşılır. 1984 yılında düzenlenen mesire yeri, 2007 yılında yeniden elden geçirilmiştir. Saimbeyli Deresi tarafından bir obruk gözü oluşturulur ve bu kaynaktan şelale olarak akar. Doğa yürüyüşü ve mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

 

Çatak Yaylası


Saimbeyli-Tufanbeyli Karayolu’nun (D815), 2’nci km’sinden sapıldıktan sonra, 3 km’lik yola devam edildiğinde ulaşılır. Bu yaylada çardaklarda günübirlik piknik yapmak mümkündür. Saimbeyli ilçe merkezinin su ihtiyacı Çatak’taki kaynaklardan karşılanmaktadır.

 

 

Kale ve Kilise Kalıntısı


İlçenin doğusunda bir kayalık tepe üzerindedir. Kalenin Hitit, Asur ve Roma dönemlerinde kullanıldığı düşünülmektedir. Haçlı Seferleri sırasında kalenin önemli roller üstlendiği bilinmektedir. Dikdörtgen planlı ve 8 burçlu olup bir gözetleme kulesi bulunmaktadır. Ayrıca bir kilise ve su sarnıcı bulunmaktadır. Kale üzerindeki Ermenilerden kalma kiliseye “Kara Kilise” denilmektedir. Çünkü Kurtuluş Mücadelesi öncesinde yörede yaşayan Türkler için bu kilise tam bir felaket yeri haline gelmiş ve Ermenilerin bölgeyi terk etmesi üzerine yıkılmıştır.

 

Saimbeyli Şehitliği


İlçenin güney bölümünde, ilçe merkezine hâkim bir tepe üzerinde bulunan şehitlik: Saimbeyli yöresinin işgali ve kurtuluş mücadelesinde: Ermeniler tarafından katledilen ve şehit düşenler anısına 1951 yılında yapılmıştır. Burada, yörenin Ermenilerden teslim alınması sırasında şehit düşen 80 Saimbeyli yatmaktadır.